Uudised

« Tagasi

Koostööprojekti“ Kestlik ettevõtlus maal“ inspiratsioonipäevad tõid ettevõtjad 7.-8. veebruaril 2018 Arenduskoja piirkonda. Sedakorda oli osaleda soovijaid rohkem, kui saime vastu võtta. Miks siis ikkagi ettevõtjad oma kiirest tööajast on valmis tulema ja osalema? Sellele küsimusele on kõige õigemad vastajad ikka ettevõtted ise: Janne Kaalmaa Anija mõisast: „Nende  päevade jooksul saad tutvuda inimestega, vestelda oma teemadel ning kuulda, mida tehakse teistes ettevõtetes. Lisaks saad teada millised ettevõtted tegutsevad piirkonnas, mis on nende mõtted ja tegevused. Hea on tunda äratundmis rõõmu, et ka teistel on raskeid ja kergemaid hetki.“

Teisalt on võimalik saada sellistest kohtumistest ka väga konkreetset kasu: Aive Niilo, Vana-Sirge Küüliku talust: „Sain kaks konkreetset väljundit: võtsin järgmisel päeval ühendust Vihula turundusjuhi Dinaga ja saime kokkuleppele, et saan nähtud küülikupesakonnast ühe poja endale, mis on kena lisa meie põhikarjale. Teiseks registreerisin end lapitehnika kursusele.“.

Seega tasub osaleda ühistel koolitustel ja kokkusaamistel. Järgnevalt natuke sellest, mida me siis tegime ja nägime nende päevade jooksul? Kokku saime Lauli Loovstuudios, mis asub Kadrinas ja on ehe näide sellest, kuidas maal ise endale tööandja olla. Loovstuudio perenaise Heli ettevõtjaks olemine sai alguse töökoha koondamisest aastaid tagasi. See pani mõtlema, mida siis ikkagi teha tahaks, mis teeks õnnelikuks. Heli otsustas järgida oma kirge – nõustada ja toetada abivajajaid ja teha käsitööd. Nii käis Heli ise õppimas erinevaid teraapiavorme ja käsitööd. Kodumaja kõrvale said ka vajalikud ruumid sisse seatud. Tänaseks on Lauli Loovstuudios peamine tegevus erinevate kursuste ja töötubade ning teraapia pakkumine. Nii õnnestus ka kõigil meil käed saviseks saada ja oma meistriteosed voolida. Suupistete ja jutu juurde mängis perenaine meile ka harfi. Lauli Loovstuudio jättis kõigile osalejatele sügava mulje.

Lauli Loovstuudios kätt harjutamas

Edasi liikusime Vihula mõisa. Vihula mõisa tuuril saime teada nii mõisa ajaloost kui ka mõisa erinevatest teenustest ja toodetest. Muljetavaldav oli, kuidas mõis on näinud vaeva lisaks majutusele ja toitlustusele ka teiste toodete ja teenuste loomisega. Üheks elamust pakkuvaks teenuseks oli töötuba, kus sai degusteerida erinevaid viinasorte, teada viina tootmise ajaloost ning valmistada oma “mõisaproua naps”. Töötuba oli hea näide sellest, kuidas on võimalik luua lisandväärtust: anda külastajatele võimalus ise oma kätega midagi luua ja selle kõrvale teada saada ettevõtte kujunemisloost.

Napside degusteerimine Vihulas

Vihula mõisa jänkupere

Mäehansus talus olid meid vastu võtmas nii perenaine kui peremees. Üle said vaadatud talu kitsed ja lambad ning perenaise lõngad ja vaibad. Ilusate asjade tegemise kunstist tuli meile rääkima ka Jaanioja Käsitöötalu perenaine Jaanika Saar. Jaanika sõnum oli , et ettevõtluses tuleks tegelda sellega, mis pakub kirge, rõõmu, samas peab olema julge ja pealehakkaja, tuleb varuda palju kannatust ja aega. Seda, et Jaanika ilusaid asju teha mõistab näitavad tema lillemantlid.

Mäehansu talus

Jaanika Saare lillemantlid

Olid väga inspireerivad päevad! Julgustame kõiki osalema meie erinevatel koolitustel ja kokkusaamistel. Järgmised inspiratsioonipäevad toimuvad 30.-31. mail Rohelise Jõemaa Koostöögu piirkonnas Soomaal. Kohtumiseni!

Rohkem pilte leiad siit.

Eha Paas, eha@arenduskoda.ee