Koostööprojekt “Kestlik ettevõtlus maal” 2016-2019 oli suunatud maapiirkondade mikroettevõtluse arendamisele ning hõlmas kaheksat kohalikku Leader-algatusgruppi Eestist, Lätist ja Soomest. Peamine eesmärk oli edendada rahvusvahelist koostööd teenuste arenduseks ja turundusliku oskusteabe vahetuseks. Eraldi fookus oli ettevõtlikel noortel, kes said osaleda ettevõtjate vahetuses, ning piirkondadevahelise turundusvõrgustiku loomisel
PARTNERID
Projekt viidi ellu 8 LEADER tegevusgrupi poolt nende piirkondades.
PROJEKTIS OSALEJAD
Projektis saidd osaleda kaheksa tegevusgrupi piirkonnas tegutsevad:
PROJEKTI EESMÄRGIKS OLI JÄTKUSUUTLIK MIKRO- JA VÄIKEETTEVÕTLUS MAAL
Alaeesmärgid:
Kohalike toodete ja teenuste arendus läbi rahvusvahelise koostöö – toimib ühine toodete ja teenuste arendus ning turundus (piirkonna turundus nii läbi interneti kui ka kliendilt-kliendile soovitamine).
Toetatud põlvkondade vahetus maaettevõtetes, julgustades noori maale jääma, olema valmis looma või vanematelt üle võtma ettevõtet.
PROJEKTI AEG
PROJEKTI JUHTIMINE
Projekti Kestlik ettevõtlus maal juhtimine toimus läbi projekti juhtkomitee, mis koosnes iga partneri kahest esindajast. Kokku oli juhtkomitees 16 liiget – Heiki Vuntus ja Eha Paas Arenduskojast, Tiina Sergo ja Merle Pussak Ida-Harju Koostöökojast, Aino Viinapuu ja Annika Parm Rohelise Jõemaa Koostöökogust, Jussi Pakari Linnanseutu tegevusgrupist, Eliisa Vesisenaho Pirkan Helmi tegevusgrupist, Marjo Tolvanen ja Heidi Hansen Sepra tegevusgrupist, Līga Švānberga ja Sanda Lakutijevska Lielupe tegveusgrupist ning Vilis Bruveris Liepaja piirkonna tegevusgrupist. Projekti juhtpartner oli Arenduskoda.
Rahvusvaheline Leader koostööprojekt „Säästva turismi arendamine.“ 2017-2020 keskendub säästva turismi mikroettevõtluse pakkumise/teenuste arendamisele ja projektis osalevate piirkondade (9, neljas riigis) säästva turismi partnerite kolmel tasandil (oma piirkond, projekti piirkonnad oma riigis ja kõik projekti piirkonnad rahvusvaheliselt) võrgustumisele ja ühisturunduse käivitamisele ning arendamisele.
Projekti üldeesmärk on aidata läbi rahvusvahelise koostöö kaasa ettevõtjate toodete/teenuste arendamisele koos teenuste kvaliteedi parendamisega ning projekti kaitseladega piirkondade vahelise personaalsuse elementidega turundustegevuse käivitamisele ja mitmetasandilise ühisturunduse arendamisele.
PARTNERID
Projekt viiakse ellu 9 mittetulundusühingust Leader tegevusgrupi poolt nende tegevuspiirkondades.
PROJEKTIS OSALEJAD
Projektis saavad osaleda üheksa tegevusgrupi piirkonnas tegutsevad:
Anna oma osalushuvist teada otse oma tegevusgruppi või võta ühendust projektijuhi Katrin Suursoo’ga katrin@arenduskoda.ee
PROJEKTI EESMÄRGIKS ON JÄTKUSUUTLIK SÄÄSTVA TURISMI MIKRO- JA VÄIKEETTEVÕTLUS MAAL
Koostöösse on kaasatud suureneva säästva turismi potentsiaaliga rahvusparkide piirkonnad (8 neljast riigist) ja Euroopas ainulaadsete karstialadega muus vormis kaitsealadega piirkond Sloveeniast. Partnereid ühendab turismi arendamisel teadlik säästvale turismile keskendumine. Olulist kohta projektis omavad mitmed üksteist täiendavad projekti kohalikud (4 riigis, igas riigis 2-3 piirkonda koostöös) ja rahvusvahelised tegevused: kliendikäitumise jm uuringud, kohalikud ja rahvusvahelised õppereisid ning arendusseminarid, infrastruktuuri ja strateegilist arendustööd toetavad tegevused, süviti nelja teemat avavad rahvusvahelised suveülikoolid ja 9 piirkonna säästva turismi ühisturunduse tegevused. Uudseks aspektiks mitmetasandilise ühisturunduse juures on personaalsus, kus nii säästva turismi ettevõtjad kui piirkondade haldusorganisatsioonid kavandavad kasutada personaalset soovitamist ja üksteise turundusväljundite sidumist ühisturundusse.
Alaeesmärgid:
Fookuses on säästva turismi mikro- (sh eluviisiettevõtlus) ja väikeettevõtlus. Eesmärgiks parema ja terviklikuma säästva turismi teenuste arendamine projekti piirkondades (sh madalhooajal), teenuste kohalik ja rahvusvaheline ühisturundus ning koostöövõrgustike loomine ja arendamine.
Osalevate Eesti rahvusparkide valitsejate seisukohalt on olulised:
– stabiilse säästva turismi ettevõtjate hulga olemasolu rahvuspargis, kes soovivad ja on võimelised loodust kaitstes seda eksponeerima. Küsimus ja väljakutse projektile – sellised ettevõtjad koondada, nende motiveerimine, täiendkoolitamine, kaaluda ühist kaubamärki piirkondades, kus seda veel pole.
– kogukonnale on oluline, et elukoha kodurahu rahvuspargis säiliks, samas et elanikud saaks rahvuspargis elades tegutseda ja võimalusi ettevõtlusväljundiks.
– vajalik, et riiklikud turismiagentuurid võtaks kohalikke säästva turismiga tegelejaid tõsiselt, kaasaks neid oma pakettidesse-programmidesse, turundusse jne. Praeguseni on sageli väikeste ettevõtjate arvestamine partnerluses riigiga ebapiisav.
PROJEKTI AEG
PROJEKTI JUHTIMINE
Projekti “Säästva turismi arendamine” juhtimine toimub läbi projekti juhtkomitee, mis koosneb iga partneri kahest esindajast. Kokku on juhtkomitees 18 liiget. Projekti juhtpartner on Arenduskoda.