Fotonäituse ”Katse valoon – Vaade valgusesse” avamine toimub Jänedal, maainfokeskuse fuajees 5. novembril 2018 algusega kell 11.30. Näitusel esitletud fotode kaudu vaadeldakse Eesti maapiirkondi läbi kuue Soome fotograafi silmade.
Fotod on sündinud juunikuisel pildistamisreisil Arenduskoja ja Rohelise Jõemaa Koostöökogu Leader tegevuspiirkondadesse, ideeks tutvustada meie ettevõtteid ja piirkonda laiemalt nii Eestis kui Soomes. Näituse avamisel on võimalik kohtuda fotode autoritega ja ettevõtjatega, keda pildistati. Ühtlasi saab uurida meie projekti koostöötegevusi Soome ettevõtjatega.
Näituse kokku pannud kuus fotograafi sooritavad hetkel fotograafi erialaõpinguid Jyväskyläs Gradias. Koostööprojekt ja näitus on üks osa nende õpingutest. Nad on spetsialiseerunud ajakirjandusfotograafiale ja mitmetel neist on juba pikk töökogemus meedia valdkonnas.
Avamissündmusel pakume teile Põhja-Eesti esindusjooki: õuna-ebaküdooniaveini Valgejõe Valge, mis on valminud Valgejõe Veinivillas, autoriks Tiina Kuuler.
Näitus valmis koostöös EL rahastatud Leader koostööprojekti “Kestlik ettevõtlus maal” raames ja jääb avatuks 30. novembrini.
Lisainfo: Eha Paas, SEIC projektijuht, tel 5170214
Näituse fotode autorid endast ja Eestis pildistamisest:
Tommi Huusko, fotograaf ja dokumentarist. Fotoajakirjandus on mu harrastus ja elukutse. Reisides uutesse kohtadesse käin kohalikes foto- ja kunstigaleriides. Ootan innuga meie rühma fotonäitust Eesti maaelust. Pakume näitusel vaatenurka Eesti igapäevaelule ja loodusele soomlaste silmade läbi.
Tuija Hyttinen, fotograaf ja graafiline disainer juba kakskümmend aastat. Minu varasemad Eestiga seotud kogemused olid peamiselt Tallinnast, sellel pildistamisreisil avanes uus vaade eestlusele. Eestis meeldis mulle eriti kogukondlikkus ning oma käsitöö ja kultuuri väärtustamine.
Tanja Koskinen, kunstiajaloolane-fotograaf. Merelaplane, kes on üle 20 aasta elanud Kesk-Soomes. Fotografeerimine on minu jaoks sisuliste ja esteetiliste sõnumite vahendamise viis. Olin tüüpiline Eestit külastav Soome turist, kes oli käinud laevaga Tallinnas. Kui sõitsime Tallinnast kaugemale, muutus Eesti minu jaoks ränduri varakambriks.
Sanna Kuitunen, fotograaf ja ajakirjanik, kes elab Kesk-Soomes metsa serval põldude keskel. Eesti kaunid maakohad lummasid ja üllatasid positiivselt meie suvisel pildistamisreisil. Oli tõeliselt huvitav tutvuda lähemalt looduse, kohalike inimeste ning maal tegutsevate ettevõtetega.
Anne Lius-Liimatainen, ajakirjanik ja fotograaf. Naudin oma töös tohutult uute asjade õppimist ning mitmekülgsus. Eestis ma ei olnud Tallinnast kaugemal käinud, seetõttu oli reis maale väga huvitav, põnev ja õpetlik. Eriti suurt muljet avaldas inimeste külalislahkus ja oma kultuurist lugupidamine.
Hannu Lehtinen, produtsent, stsenarist, fotograaf. Haljala sõprusvalla Pyhtää vallalehe toimetamisel täitub kolmas aasta. Muidu on tööpiirkonnaks Lõuna-Soome. Eestis pildistamine on minu jaoks tuttav tegevus, Soomaa oli tundmatum. Meie pilte vaadates sai kinnitust Yleisradios kõlanud väide: ”Eesti juured on keeles, laulus ja lootuses”.