Lood

« Tagasi

Seotud ettevõtjad: Liel.Barons, SA Anija Mõisa Haldus

Projekti KESKLIK ETTEVÕTLUS MAAL raames külastas Anija mõisapere koostööpartner Zanda Zariņa Lätist Jelgava maakonna Lielvircava mõisast. Teele asuti 5. novembri hommikul ning Lielvircava mõisas olime juba kella 13st. Zanda oli meid kenasti vastuvõtmas. Tutvusime mõisaga nii seest, kui väljast. Mõis kuulub samuti kohalikule omavalitsusele nagu Anija mõis ning on ka muinsukaitse alla. Mõisa parempoolses tiivas ehk uues juurdeehituses töötab ka veel lasteaed. Zanda on mõisas töötanud juba ligi 5 aastat ning selle ajaga palju korraldanud, mõisa on renoveeritud ning tutvumas käivad erinevad grupid üle maailma, samuti toimuvad põnevad üritused ja töötoad. Zanda ise õmbleb 19. sajandi näidiste järgi rõivaid. Edasiseks koostööks leppisime kokku, et Zanda tuleb 2019 aasta mõisakultuuri festivalile tutvustama ja näitama oma 10 kostüümi.

Õhtul sõitsime Abguntse mõisa kus ka ööbisime. Mõis on erakätes, kuulub noorele perele, kus kahe aasta jooksul on 23 projekti finantseeritud, mille toel on mõis taastatud nii, et külastajad saavad sealset atmosfääri nautida. 2018 aasta suvel toimus mõisas 21 pulma. Mõis on samuti muinsuskaitse all ja noored renoveerivad mõisa väikeste vahendite ja annetuste abil. Mõisa rahvas samuti nagu Anija mõisas, armastab lihtsust ning taastamisel on seda ka eelistatud. Hetkel käivad aida renoveerimistööd, millest tuleb 200 kohaline kontsertsaal, nii nagu Anija mõis plaanib, samuti on tulemas väike õpperada ümber mõisa. Ühiseid mõtteid oli tore koos avastada. Mõisas on Baltimaade suurem keraamika põletusahi, milles valmivad imearmsad tööd ülemaailmsetelt meistritelt. Meie saime väga palju huvitavaid ideid mõisa renoveerimiseks. Abguntse mõisapere oli huvitatud meie tegemistest ja renoveerimise tulemustest, lubasid aastal 2020 kindlasti külastada Anija mõisa. Oleme Läti külaskäiguga ülimalt rahul ja loodame väga edasisele koostööle.

Sarnased lood

Zanda Zarina (Lielvircava mõisast Lätist) külaskäik Anija mõisa

Anija Mõisa Haldus sihtasutusel on alates 2017 aasta septembris olnud meeldiv kogemus osaleda SEIC projektis. Oleme projekti raames leidnud uusi koostööpartnereid ning ammutanud põnevaid ja inspireerivaid ideid.