Lood

« Tagasi

Koostööprojekti “Kestlik ettevõtlus maal” raames külastasid üksteist ja tutvustasid oma tegemisi pereettevõtted Kuusikaru OÜ (Piesta Kuusikaru talu) Rohelise Jõemaa piirkonnast ja SIA “LV-Destilāti” Lielupe piirkonnast Lätis.

Esimesena leidis 12-14. augustil 2018 aset külakäik Lätti. Kõige põhjalikumalt tutvusime loomulikult vastuvõtva ettevõtja LV-Destilāti tootmisega Tirelis, aga Läti ettevõtluskultuurist laiema pildi saamise eesmärgil külastasime ka teisi õuntest jooke valmistavaid ettevõtteid, sealhulgas teenustööle keskendunud mahlatootjat Talsi IceBerry, väikest veini- ja joogitootjat Vējkalnietis ning Läti suurimat siidritootjat Abavas. Kõigilt neilt oli midagi õppida ning tuvastasime mitmeid huvitavaid nüansse, mida tasuks oma tootmises ja turunduses edaspidi rakendada. Jutuajamised olid väga huvitavad, kuna külastatud ettevõtjad tegutsevad täiesti erinevates turunišides, olles igaüks leidnud just talle sobiva ettevõtlusmudeli.

Eelkõige aga oli meie fookus LV-Destilāti tegevusel, mida omanikud Jolanta Lapina ja Jānis Evelons lahkelt süvitsi tutvustasid. Kahe päeva jooksul arutasime omavahel nii pereettevõtluse väljakutseid kui tootmise tehnilisi aspekte, riiklike regulatsioonide ja ettevõtluskeskkonna sarnasusi ja erinevusi ning otsese koostöö perspektiive lähitulevikus. Mõistagi tegime ka põhjaliku ringkäigu Jolanta ja Jānise talus, kus lisaks joogitootmisele peetakse hobuseid ning tervet hulka teisi koduloomi ja -linde.

Väikese vahelepõikena sattusime osalisteks Lielupe piirkonna LEADER-grupi tellimusel valmivas videos, mis kajastab vahetusprojektide toimumist. Samuti kasutasime võimalust tutvuda Läti tootjate erinevate õunatoodetega Pure šokolaadivabrikus ning Valmiermuiza kaupluses Riias, mille sortimenti kuulub ka LV-Destilāti toodang.

Projekti teine pool teostus 2-3. oktoobril 2018, kui Jolanta ja Jānis tulid omakorda tutvuma meie tegevusega Piesta Kuusikaru talus – tegime ringkäigu Piesta õunamajas, degusteerisime Piesta tooteid, rääkisime oma turundustegevusest ja müügikanalitest ning tutvustasime talupoe kontseptsiooni. Et pakkuda külalistele võimalust luua kontakte ka teiste Eesti joogitootjatega, külastasime ühiselt Allikukivi veinimõisa ning Pärnu linnas tegutsevat käsitööveinide tootjat Mamm&Frukt. Kuna meie külaliste teiseks huvialaks jookide kõrval on hobused, tegime ringkäigu ka Tori Hobusekasvanduses.

Lahkudes leppisime Läti kolleegidega kokku, et jätkame kindlasti omavahelist suhtlust. Loodetavasti areneb SEIC projekti raames loodud kontaktidest välja pikaajalisem koostöö.

Sarnased lood

Erilised Soome maitsed

Koostööprojekti “Kestlik ettevõtlus maal” raames külastas aprillis 2018 Piesta Kuusikaru talu grupp Soome ettevõtjaid, kelle seast meile kõige sarnasemat ala esindas Piia Viljasuo tegevusgrupist Sepra ning kohe leppisime kokku, et soovime osaleda ettevõtjate vahetuses.