Lood

« Tagasi

Koostööprojekti “Kestlik ettevõtlus maal” raames külastas aprillis 2018 Piesta Kuusikaru talu grupp Soome ettevõtjaid, kelle seast meile kõige sarnasemat ala esindas Piia Viljasuo tegevusgrupist Sepra ning kohe leppisime kokku, et soovime osaleda ettevõtjate vahetuses. 10. juulil 2018 külastasin Piiat tema ettevõttes Piian Herkut, mis asub Ruotsinpyhtää külas Porvoo lähistel.

Piian Herkut kaubamärgi all valmivad erinevad siirupid, glögid, kastmed, sinepid, moosid ja marmelaadid, mille peamiseks tooraineks on Soome marjad, puuviljad ja maitsetaimed. Tegemist on 20 aastat tagasi koduköögist alguse saanud ühe-naise-ettevõttega ning kõik retseptid on Piia enda loodud. Tänased tootmisruumid asuvad endises elektroonikatehases, mille väravaputkas tegutseb nüüd moodne kohvilett ning lisaks toidutootjale kuuluvad tehaseruumide rentnike hulka näiteks massaazisalong ja Euroopa suurim ritsikakasvatus.

Piia aasta kulgeb kindlas rütmis – suvi on peamiselt tooraine varumise ja säilitamise aeg, sügisel on kõige tihedam tootmisperiood ja müügi tipphooaeg on mõistagi jõulude eel. Täiesti eriline sihtgrupp on Lapimaad külastavad Aasia turistid, kelleni Piia jõuab Põhja-Soomes asuva vahendaja kaudu.
Põnev oli näha Piia muljetavaldavat tootevalikut, mis igal aastal mõne uudistoote võrra täieneb, laienedes ilma igasuguste piiranguteta – näiteks on hiljuti lisandunud maitsesoolad ja huulepalsamid. Huvitav on ka Piia ettevõtlusvorm; nimelt ei ole tal osaühingut ega aktsiaseltsi, vaid ta kuulub ühistusse Osuuskunta Heinämukka, mis hoolitseb raamatupidamise ja muude formaalsuste eest, jättes ettevõtjale maksimaalselt aega ja energiat põhitegevuseks.

Lisaks konkreetse ettevõttega tutvumisele oli väga inspireeriv kogu Ruotsinpyhtää küla lugu. Ajalooliselt monofunktsionaalne asum, mis 18. sajandil sõltus rauatööstusest ja 20. sajandil elektroonikatehasest, on tänaseks leidnud uue hingamise risti vastupidises – mitmekesisuses. Kaunilt restaureeritud vanades tööstushoonetes tegutseb hulk käsitöölisi ja väikeettevõtjaid, keda suvehooajal igapäevaselt külastab mitu bussitäit turiste. Kadestamisväärt oli näha lähimat edasimüüjat (sisuliselt Piian Herkut esinduspoodi) kõigest mõnesaja meetri kaugusel, kuhu tootja saab vajadusel kasvõi mitu korda päevas kaupa viia.
Piia klientide hulka kuuluvad ka Ruotsinpyhtää suuremad toidukohad – rauatööstuse kunagises vesiveskis asuv Ruukinmylly ja omaniku endises villas tegutsev Strömfors Bed&Bistro.

Sarnased lood

Eesti ja Läti joogitootjate koostöö edendamine

Koostööprojekti “Kestlik ettevõtlus maal” raames külastasid üksteist ja tutvustasid oma tegemisi pereettevõtted Kuusikaru OÜ (Piesta Kuusikaru talu) Rohelise Jõemaa piirkonnast ja SIA “LV-Destilāti” Lielupe piirkonnast Lätis.