Lood

« Tagasi

Eesti põhjapoolseim LEADER-piirkond Arenduskoda on kauni looduse ja põneva kultuuripärandiga. See hõlmab mereäärset Lahemaa rahvusparki, metsade ja rabade keskel asuvat Põhja-Kõrvemaa looduskaitseala ja künklikku Neeruti maastikukaitseala. Koostööd ning arendusprojekte viies omavalitsuses – Tapa, Kadrina, Kuusalu ja Haljala vallas ning Loksa linnas juhib Arenduskoda. Piirkonnas tegutsevad aktiivsed kogukonnad ja väikeettevõtted, tähtsaimaks majandusharuks on põllu- ja metsamajandus.

Siinne kant on oma mõnusate metsade, rahulike liivarandade, suurte rändrahnude, maaliliste metsajärvede ja hooldatud matkaradadega loodussõprade paradiisiks. Vaata lähemalt looduses matkamise kohta RMK Loodusega Koos veebilehelt.

Oandu matkarada

Turismimagnetiks on Eesti vanim ning suurim Lahemaa rahvuspark, mis on ka Euroopa üks tähtsamaid metsakaitsealasid. Piirkonna külastuse teevad täiuslikuks kohalikud giidid (VisitLahemaa). Ööbimisvõimalusi pakuvad nii puhkemajad kui suuremad puhkekülad, turismitalud on loonud säästva turismi võrgustiku Ehedad Elamused Lahemaal. Mitmed toitlustajad kannavad Põhja-Eesti kohaliku toidu märgist.

Kodurestoran Mer-Mer

Kuusiku Loodustalu

Jaanioja Käsitöötalu, www.lillemantel.com

Rikkalikku kultuuripärandit kohtab nii vanades ranna- ja maakülades, alevikes kui kahes omapärase ajaloo ja arhitektuuriga väikelinnades Loksal ja Tapal. Piirkonnas asuvad mitmed huvitavad mõisad, millest võimsama mulje jätavad Jäneda, Kiiu, Kolga, Palmse, Sagadi, Vihula ja Neeruti. Maamärkideks on Kadrina ja Kuusalu kirik ning Viitna kõrts. Viinistul on suurim Eesti kunsti erakogu, Käsmus meremuuseum, külastamist väärivad ka väiksemad muuseumid. Militaarhuvilised leiavad siit põnevaid nõukogudeaegseid piirivalverajatisi. Üha enam Põhja-Eesti väikesadamaid on valmis külastajaid teenindama.

Vihula mõis

Palmse mõis

Piirkonnas on palju rahvamaju, kus saab lisaks kogukonnaüritustele korraldada ka erapidusid ja seminare ning toimub avalikke sündmusi. Kultuurielu on eriti vilgas suvel, mil toimub mitmeid traditsioonilisi väliüritusi: Jäneda talupäevad, kalurite päeva tähistamine rannakülades, Võsu Jazz ja Rannafestival, lauritsapäeva pidustused Kuusalus, Viru Folk Käsmus, Tapa Vorstifestival, Lahemaa torupillipäevad, Loksa linna päev ning muinastulede öö lõkkeõhtud randades. Tasub külastada ka laatasid Kuusalus, Jänedal, Kolgas ja Loksal, Tapa filmifestivali ja Presidendimatka.

Kontsert Käsmus

Nii sündmuste kui kohalike teenusepakkujate kohta saab täpsemat infot omavalitsuste kodulehtedelt: http://www.tapa.ee/aktiivne-puhkus , http://haljala.kovtp.ee/uldinfo , http://www.kadrina.ee/atp/index.php?id=240 , http://www.kuusalu.ee/aktiivne-puhkus , http://www.loksalinn.ee/aktiivne-puhkus .

  

Fotod: visitestonia.com, Anne Lius-Liimatainen, Sanna Kuitunen

Tegevust toetab Euroopa Liidu Leader programm.

Sarnased lood

Energia talu võõrustas Läti kolleege

6.-07. augustil võtsime vastu oma Lauku partnerība “Lielupe” partnereid Lienite Vitina Zustrupa ja Janis Zustrupsi ettevõttest Miesai und Garam https://www.facebook.com/miesaiungaram.

Läti lihatöötlejad Karjamõisa lihatööstuses Pärnumaal

12.-14.septembril 2018 külastasid OÜ Karjamõisa lihatööstust noored ettevõtjad Läti ettevõttest SC Grand https://www.scgrand.lv/. SC Grand tegeleb lihatoodete ning seemnesegude valmistamisega.