Lood

« Tagasi

Eesti ettevõtjad Pärnust külastasid kogemuste vahetamise eesmärgil Liepaja ettevõtjaid. Eestlased olid tehnoloogilistest uuendustest meeldivalt üllatunud, lätlased andsid nõu ja vastasid küsimustele.

Kogemusvahetusreis toimus koostöös Soome ja Eesti kohalike tegevusgruppidega „Kestlik ettevõtlus maal“ projekti raames. Reiside osaks on nii kogemuste vahetamine kui ka individuaalsed külastused lätlaste, eestlaste ja soome kohalike ettevõtjate vahel. Möödunud nädalal külastasid Läti maapiirkonda eesti ettevõtjad Karmo ja Veronika Haas, kes on spetsialiseerunud maaturismile ja siidri, šampanja ja teistele jookidele tootmisele, ning Katrin ja Mart Ruumet, kes kasvatavad köögivilju ning pakuvad majutus- ja ürituste korraldamise teenust, samuti tegelevad ka erinevate muldade tootmisega, aia, rohealade- ja maastikukujundusega, kalmistuplatside hooldusega. Katrina Kull tegeleb ürditeede ja koduveini tootmisega, korraldab üritusi ning koolitusi.

Külastades nelja ettevõtjat Liepaja lähistel, said eestlased uusi ideid, oskusi ja kontakte. Zane Gusta SIA „Zoovilla“ omanik tutvustas oma äri, mida arendatakse kolmel suunal – „Lavendli mänguasjad“, „Lavendli Villa“ ja „Lavendli maitsed“ – mis omakorda esindab lavendlikasvatust, koolitusi, lavendlitäidisega disainmänguasjade tootmist, külalistemaja ning väljarenditava ruumiga ürituste korraldamiseks ja kodus valmistatud lavendlitooted. „Läbi uute turgude ja toodete, nagu näiteks lavendlisiider, areneks koostöö ka iseenesest,“ ütles Z. Gusta.

Eesti ettevõtjad huvitusid sellest, sest Eestis ei ole lavendel nii populaarne, kasvatatakse vaid endale, ühe majapidamise tasandil. Teine mõte, mille ettevõtjad kaasa said, oli luua spetsiaalne muld, mida kasutatakse lavendliseemikute kasvatuseks. „Põnev on vaadata teie tööd teisest vaatenurgast,“ ütles Z. Gusta. Ühtlasi sai ta Eesti külalistelt ka nõuandeid ning variante probleemide lahendamiseks. Rääkides probleemidest, nõustusid kõik ettevõtjad, et puudus on oskustööjõust, sest pereettevõttel on keeruline leida töökaid ja usaldusväärseid töötajaid. SIA „Zoovilla“ omanikul oli kohtumise üle väga hea meel. Ta väljendas seda sõnadega: „Minule meeldis, neile meeldis. Need on uued kontaktid ja uued sõbrad.“

Evija Kopstale tutvustas külalistele ettevõtet SIA „Durbes veltes“, kus valmivad keskkonnasõbralikult toodetud konservid ja koduvein, mis on seotud ettevõttega SIA „Evi&Jo“. Eestlasi huvitas venitootmine. E. Kopstale rääkis: „Teadmiste vahetamine toimus professionaalsel tasemel. Me arutasime tehnoloogiaid ja veinitootmise seadusandluse poolt. Tehnoloogiate poole pealt olid paljud asjad neile uudiseks. Ma võin öelda, et Läti on seadusandluse poole pealt sammukese ees. Viimasel paaril aastal on Läti Viinamarja kasvatajate ja veinitootjate ühing teinud ära suure töö, et seadusandlus oleks ettevõtjate suhtes heatahtlik. Eestlastel on bürokraatiat rohkem.“

Sellegipoolest on Eestlastel oma toodangule kõrgema hinna seadmise eelis ning võimalus olla oma toodangu osas patriootlikum, kuna nad on valmis turismiarenduse nimel kiiresti reageerima.

Eestlased käisid ka Aizputes ja tutvusid Martins Santsi veinitootmisega ettevõttes „Aizputes vina daritava” ning Kalvene vallas „Mednieki“ majas tutvumas seltsiga „Kurzemes vietejie produkti”, mille eest hoolitseb Martin Samm. Ta kasvatab maasikaid, viinamarju, õunu, pakub majutust vaba aja veetmiseks ning ruume väikesteks üritusteks.

Kristine Timermane

Ajaleht Kurzemes Vards

Sarnased lood

Energia talu võõrustas Läti kolleege

6.-07. augustil võtsime vastu oma Lauku partnerība “Lielupe” partnereid Lienite Vitina Zustrupa ja Janis Zustrupsi ettevõttest Miesai und Garam https://www.facebook.com/miesaiungaram.

Läti lihatöötlejad Karjamõisa lihatööstuses Pärnumaal

12.-14.septembril 2018 külastasid OÜ Karjamõisa lihatööstust noored ettevõtjad Läti ettevõttest SC Grand https://www.scgrand.lv/. SC Grand tegeleb lihatoodete ning seemnesegude valmistamisega.