Lood

« Tagasi

“Kestlik ettevõtlus maal” ettevõtjate vahetus viis Klaara-Manni Puhkemaja, Tori Siidritalu ja Kogukonnakeskuse esindajad veebruaris Lätti Liepaja piirkonda kolleegide tegemisi vaatama.

Saabumisel majutati Eesti külalised LavenderVillasse. Perenaine Zane tutvustas majapidamist, kus elavad pererahva kõrval ka mitu koera-kassi, mistõttu firma nimi on Zoovilla. Majutusele nime andev tegevus on aga lavendlikasvatus ja kõik sellega seonduv: lavendlipõld, lavendlitäidisega mänguasjad, lavendliõli jpm. Seni on peamine lavandlitöötluse suund armsad pehmed mänguasjad, mis lavendlitäidise rahustava mõju tõttu sobivad une-kaisuloomadeks. Lavendlit destilleeritakse õli saamiseks. Zane oskab lavendlist teha teed ja imemaitsvaid muffineid, mida külalistele maiustamiseks pakuti. Lavendlipõllust on saanud pulmaliste lemmik-pildistuskoht ja sellega seoses on pererahval tekkinud ka arendusmõtted turismi osas. Hetkel on LavenderVillal kaks väikest, ent avarat kerg-puhkemaja, mis sobituvad kenasti noorte mändide alla tiigi veerde. lisaatraktsiooni pakub saun. Zane otsib Eestist võimalikke koostööpartnereid lavendlimänguasjade osas ja on avatud huvitavatele ideedele, kuidas lavendlit nutikalt müüa. Alates 2018. aasta kevadest kannab LavenderVilla lavendel ka mahemärgist. Eesti külalistele oli LavenderVilla majutus positiivseks üllatuseks, sest sellises stiilis majutusasutusi Eestis seni pole kohatud. Stiilimärksõnaks sai “ulme”. Tootearenduse võimalusi nähti palju näiteks söögi ja joogi osas, samuti on seni kasutamata reserviks saun ja sellega seonduv. Kogetu äratas mõtteid ja pani arutlema majutuse ning lisandväärtust pakkuvate teenuste teemal.

Järgmine päev möödus veini tähe all. Esimeseks külastatud veinitootmise paigaks oli Durbes Velte töökoda. Peale perenaise Evija töötab seal hooajaliselt veel kaks inimest. Valmistatakse hoidiseid, veine ja likööre. Eesti külalised said tutvuda tootmisega ja uurida veinivalmistamise nippe, retsepte ning kasutatavaid masinaid. Evija on ka aktiivne oma maa veinitegijate ühendaja. Et Läti on Eestist veini väiketootmise alal palju ees, kulusid nõuanded marjaks ära. Eesti külalistele avaldas muljet Evija avatus ja kaasamõtlemine. Lepiti kokku järgmise kohtumise osas Eestis, et arutada Balti veinitegijate koostöö tihendamist juba rohkemate oma ala huvilistega.

Väga huvitav oli tutvuda ka teise veinitegijaga: Martins toimetab Aizputes, tehes veini oma koduses töökojas ja pakkudes degusteerimist kohalikule omavalitsusele kuuluva mõisahoone keldris, mille ta on toredasti selleks otstarbeks renoveerinud. Tulevikus soovib ta ka veinitootmise siia üle tuua. Osava meistrimehena on Martins meisterdanud ise nii alkoholi tootmise agregaate kui mööblit. Lisa õppimas käib ta Itaalia veinitootjate juures pea iga-aastaselt praktiseerides. Eesti külalised nägid veinikeldri arenduses tugevat potentsiaali.

Teise õhtu koduks Lätis oli juba aastaid kohapeal elava eestlase Martin Sammi kodutalu juurde rajatud kohaliku toidu ja joogi esitlushoone. Martin kasvatab perega puuvilju ja muid saadusi, kaunilt looklevate küngaste vahel asuvate talumaade lõunapoolsel mäenõlval on suur viinapuuaed. Peremehe valmistatud viinamarjaveinid olid ühelt poolt väga maitsvad, teisalt aga ka huvitav õppematerjal, mille põhjal arutleda baltimaise viinamarja omaduste ja veinitegemise võimaluste üle. Sel teemal on Martin koostanud ka esitlusmaterjali “Viinamarjakasvatus ja kohaliku veini tootmine Lätis”, mis tuli ka kohalike ettevõtjate ringis peetud õhtusöögil ettekandmisele.

Kolmas reisipäev viis Eesti ettevõtjad koduteel Lielupe piirkonda Abelites farmi, kus veinitootmist veab Nils Beikmanis. Veinimeister tutvustas tootmisruume ja –seadmeid ning oma veinivalmistamise põhimõtteid. Toodetakse ka õunamahla.

Kokkuvõttes jäid Eesti ettevõtjad reisiga väga rahule. Rõhuasetus oli veinil, seega saab sel teemal areneda ka laiapõhjalisem koostöö, mille osas konkreetsemad edasised sammud kokku lepiti. Kuid ka muudel teemadel – konservid, majutus, ürdid jm saab nüüd, mil kontaktid sõlmitud, juba täpsemaid koostöömõtteid mõlgutama asuda. Tänusõnad lähevad Eesti külalisi lahkelt vastu võtnud Liepaja LEADER-tegevusgrupi esindaja Aleksejs Kacanovsile.

 

Sarnased lood

Energia talu võõrustas Läti kolleege

6.-07. augustil võtsime vastu oma Lauku partnerība “Lielupe” partnereid Lienite Vitina Zustrupa ja Janis Zustrupsi ettevõttest Miesai und Garam https://www.facebook.com/miesaiungaram.

Läti lihatöötlejad Karjamõisa lihatööstuses Pärnumaal

12.-14.septembril 2018 külastasid OÜ Karjamõisa lihatööstust noored ettevõtjad Läti ettevõttest SC Grand https://www.scgrand.lv/. SC Grand tegeleb lihatoodete ning seemnesegude valmistamisega.