Lood

« Tagasi

Murueit OÜ esindajaid külastasid 11-12.oktoobril Leader koostööprojekti „Kestlik ettevõtlus maal“ raames Linnaseutu piirkonda.

Soomemaa võttis meid vastu kauni ja sooja oktoobri alguse sügisilmaga. Imekaunid loodusvaated ja turvaline liikluskultuur tegi tuju heaks juba teekonnal Helsingist Hämenlinna poole kohtumaks Linnaseutu piirkonnas tegutsevate ettvõtjate ja muuseumidega. Eesmärgiks oli seatud koostöövõimaluste leidmine nii tootmise kui käsitöö valdkonnas. Meie võõrustajaks olid Villapakka OY-st Carita, Sanni ja Juha.

Esimene ettevõte, keda külastasime oli  Parolan Teltta OY (http://www.parolanteltta.fi). Tegemist on väikese pereettevõttega, kus valmistatakse peamiselt eritellimusel tente ning katteid. Peremees Esko näitas oma suurepärast ja kaasaegsete seadmetega tootmist.

Peale väikest kehakinnitust samas Hattula asulas armsas järveäärses kohvikus siirdusime Iitalasse, kus külastasime Anubis keraamika- ja sepise käsitööpoodi (http://www.iittalalasimaki.fi/en/visit-lasimaki/pottery-house-anubis) , Iitala klaasimuuseumi ning tehase kauplust. Klaasimuuseum avati meile spetsiaalselt ning Sanni, kes on selle muuseumi giid tegi meile huvitava ja põhjaliku tutvustuse klaasitööstuse ajaloost ning tootmisest. Samas külastasime ka käsitöö-shokolaadi valmistavat väike-tootmist (http://www.iittalalasimaki.fi/en/visit-lasimaki/kultasuklaa).

Väga sügava elamuse jättis Iitala klaasivabriku väisamine. Tähelepanuväärne on, et vabrik pakub huvilistele oma tootmist „seestpoolt“ näha tsehhi selleks spetsiaalselt ehitatud vaate-rõdu kaudu. Väga huvitav oli jälgida, kuidas ohtlikult kuuma klaasimassi töötlejad toimetasid meeskonnana ning kui hästi on töö korraldatud. Sellest on Eesti ettevõtetel palju õppida. (http://www.iittalalasimaki.fi/en/visit-lasimaki)

Öömaja pakkus meile Carita oma toredas kodus, mis ühtlasi on ka nende ettevõtte kodu. Õhtuse vestluse  käigus arutasime edasisi plaane koostöö osas ning toimus ka esimene kaubavahetus. Murueides valminud lambavillak sai omale uue soomlasest omaniku.

Järgmisel päeval külastasime Hamenlinna keskaegset lossi, kus leidsime võimaluse ka tutvustada Murueide pakkumist kohalike arheoloogiliste leidude põhjal suveniiride valmistamiseks. Tagasiteel külastasime Riihimäki jahimuuseumi ja mitmes arheoloogiliste leidude paigus, mille poolest Linnaseutu piirkond on väga rikas (sh. Suontaga mõõk, millest Murueit on juba varasemalt teinud koopia vt.ka https://en.wikipedia.org/wiki/Suontaka_sword)

Enne Eestisse tagasipöördumist külastasime oma teekonnal ka ühte lambakasvatustalu, kus kasvatatakse meie Kihnu Maalambale lähedasi tõuge – Kainu lambaid ja Soome Maalambaid. Kuigi see talu asub Linnaseutu piirkonnast väljas, saime sealt palju uusi kogemusi lambakasvatuse osas ning huvitavaid ideid lambavillast valmistatud toodete turustamiseks Soomes.

Sarnased lood

Energia talu võõrustas Läti kolleege

6.-07. augustil võtsime vastu oma Lauku partnerība “Lielupe” partnereid Lienite Vitina Zustrupa ja Janis Zustrupsi ettevõttest Miesai und Garam https://www.facebook.com/miesaiungaram.

Läti lihatöötlejad Karjamõisa lihatööstuses Pärnumaal

12.-14.septembril 2018 külastasid OÜ Karjamõisa lihatööstust noored ettevõtjad Läti ettevõttest SC Grand https://www.scgrand.lv/. SC Grand tegeleb lihatoodete ning seemnesegude valmistamisega.