Lood

« Tagasi

Meie Läti külalised Jolanta ja Janis Tīreļu dzītuve / LV-Destilāti jõudsid Eestisse septembrikuu viimase päeva hilisõhtul. Nende peatuskohaks sai Annenhofi külalistemaja Lahemaa serval. Kohtusime esimese oktoobri hommikul.

Päeva alustasime kohast, kus praeguse Ülearu turismi- ja ratsatalu lugu alguse sai. Sõitsime Kõnnu külla Paunapõllu tallu, kus alustasime hobuste kasvatamise ja aretusega 2001 aastal kahe hobusega. Paunapõllul oli tegevuse ajal kasutusel kolm neljakohalist majakest ja kahekorruseline külalistemaja 10 kohaga. Tegevuse seal lõpetasin 2015 ja kolisime ümber 6 kilomeetrit eemal asuvasse Ülearu tallu nüüd juba 21 hobusega. Sõitsimegi edasi Ülearule.

Tutvustasime talu ja selle tegutsemise ideid ja põhimõtteid. Ülearu talu on esmakordselt märgitud 1855 aastal, kui valmis elumaja. Talu asub nii Lahemaal kui Põhja Kõrvemaal. Talu juurde kuulus ca 34ha maad, mida tänapäeval lõhestab Peterburi maantee. Talumaadest jookseb läbi Pärlioja.

Talu hobused elavad karjas, nendel on vabaks liikumiseks ligi 50ha maad, mida rendime lähedal asuva talu käest. Kasvatame eesti ja tori tõugu ning ristand hobuseid. Hetkel on karjas 20 hobust. Hobuste peamisteks kasutusaladeks on ratsutamistreeningud ning ratsutamisteraapia. Tallis on kaks treenerit. Teraapiatunde viib läbi talu perenaine. Suveperioodil toimuvad ratsutamislaagrid lastele ning teraapia laagrid. Talu peremees on kala ja meremees, kes pakub paadimatku Mohnile ja ümber Pärispea poolsaare. Läti külaliste jaoks oli hobuste ühes karjas pidamine uudis, samuti see, et hobused on väljas aastaringi ning ei vaja talli. Ratsutamisteraapia pakkus Jolantale suurt huvi, kuna ka nemad püüavad enda talu hobustele leida kasutust võimalikult laias diapasoonis.

Edasi oli meil kokkulepitud kohtumine Kuusekännu ratsatalu perenaise Annikaga. Vaatasime Kuusekännu sisemaneeži ja arutasime ehituslike detaile. Kuusekännu ratsatalu väljaehitatud kompleks ja infrastruktuurid andsid meie külalistele ideid, kuidas muuta enda külaliste kohal viibitavat aega võimalikult mugavaks ja sisutihedaks.

Lõunatasime Viitna kõrtsis. Edasi oli plaanis külastus Tallinna Hipodroomile, kus kahjuks on, nagu välja tuli, tegevust väga vähe. Edasi liiguti juba järgmisel päeval Pärnumaale Tori hobusekasvandusse, kus tehtavad remondi ja arendus tööd annavad lootust, et Tori hobusekasvandus taastatakse tema kunagisse hiilgusesse.

 

Meie külastasime Lätimaad 29-30.10. Päevade plaan oli sisutihe ja huvitav. Alustasime Jelgava linnas asuva 100ha suuruse poolsaarega, mis on loodus ja taimekaitse piirkond, mida hooldab hetkel 80pealine konikute kari. Konikute eest vastutab Einārs Nordmanis, kes on ka Baltikumi konikute kontakt Hollandis ja tegeleb nende ümberasustamisega. Saime väga põhjaliku ülevaate konikute elust alates Jelgavasse asustamisest.

Seejärel lõunatasime ja liikusime edasi Riia suunas. Suure üllatusena tuli, kui palju on Riia linnas ja lähiümbruses talle, ca 18 talli, ja kuivõrd erinevad on nende ärilised ülesehitused. Külastasime talli, mille perenaine soovib kasutada inimeste sotsiaalseks integratsiooniks. Sihtgrupp on peamiselt sõltuvushäiretega aga ka depressioonis kliendid Eratallidest jättis väga meeldiva mulje eratall, kus elab ca 10 hobust ja mille oli enda emale ehitanud poeg, kes ise tegeleb metallitööga. Spordiga selles tallis ei tegeleta, pigem on see vanade hobuste ja endiste ratsutamishuviliste meeldivaks kokkusaamise kohas. Peamiselt on tallid siiski spordisuunitlusega ja nendes on 50-80 hobust. Peaaegu kõigil tallidel on sisemaneežid. Mõned tallid kasutavad uuenduslike lahendusi väliplatside hooldamiseks, nagu näiteks all niisutamine, tõstes vee taset platsi all, vajalikule kõrgusele.

Teise päeva esimese poole veetsime meie võõrustajate juures. Tutvusime nende talli ja hobustega. Saime põhjaliku ülevaate Tirelu Destilati tootmisest, turustamise strateegiatest ning toodete valikust. Edasi sõitsime Cesise piirkonda ja külastasime Kaameli parki Rakšis. Park suletakse külastajatele oktoobri lõpuga. Park pakub vabaaja veetmiseks atraktsioone terveks päevaks. Suvisel turismihooajal külastab parki päevas tuhandeid külastajaid.

Saime väga positiivse elamuse ja ideid, mida plaanime rakendada ka enda tegevuses.

Kaili ja Andres

Sarnased lood

Energia talu võõrustas Läti kolleege

6.-07. augustil võtsime vastu oma Lauku partnerība “Lielupe” partnereid Lienite Vitina Zustrupa ja Janis Zustrupsi ettevõttest Miesai und Garam https://www.facebook.com/miesaiungaram.

Läti lihatöötlejad Karjamõisa lihatööstuses Pärnumaal

12.-14.septembril 2018 külastasid OÜ Karjamõisa lihatööstust noored ettevõtjad Läti ettevõttest SC Grand https://www.scgrand.lv/. SC Grand tegeleb lihatoodete ning seemnesegude valmistamisega.