Lood

« Tagasi

Külas käisime kahe inimesega, jõudsime maanteeäärsesse Senlici hotelli esmaspäeva õhtuks. Hubaselt valgustatud õueala ja tagahoovis asuv suurema elumaja mõõtu hotellihoone jätsid väga hea mulje. Maja ees asuv põlispuu ja parkla ning kõnniteede luksuslik terrassikiviga viimistlus lisasid kodust meeleolu ja tunnet, et siin on külalised oodatud.

Meid võttis vastu peremees ise ning tutvustas põgusalt majutuse võimalusi ning juhatas meid mugavasse kahe toalisse sviiti. Veel samal õhtul kohtusime ka hea veini ja maitsva õhtusöögi käigus kõrvalasuva restorani perenaisega.

Selgus, et ka neil on tegu pere-ettevõttega mis on sama koha peal tegutsenud juba 25 aastat. Algselt kasvatati köögivilja mida turustati ka väljaspool Läti vabariiki. Kuna asukoht on Jelgava külje all suure trassi ääres ülihea, hakati tasapisi toitlustusega tegelema. Maantee äärset restorani on ajapikku laiendatud mitmete juurdeehitustega nii esimese kui ka teise korruse tasandil. Otse toidukoha taga laiub lugematute atraktsioonidega lastele mõeldud mängumaa.

Kõigi lastele mõeldud atraktsioonidega tegeleb pereettevõttes pereisa, kes erinevaid tehnilisi lahendusi kohapeal välja mõtleb ning maja taga asuvas töökojas mitmete abimeeste kaasabil ka valmis teeb. Suvel sõidutatakse lapsi traktori taha ehitatud mitmest vagunist koosneva rongiga. Vanahärra enda sõnul on selline tegevus tema jaoks nii hobi, lõbu kui ka väike sissetulek. Ilmselgelt eeldab see aga pidevat valmisolekut igapäevaseks tihedaks suhtlemiseks inimestega ja armastaust laste vastu.

Ettevõttes on nii vastutusalad, tegevused ja ka pakutavad teenused venna, õe ja pereisa vahel konkreetselt ära jagatud. Perepoeg tegeleb majutusega ning korraldab  Lielupe jõel unikaalse ajaloolise puust mootorlaevaga lõbusõite. Peretütar peab restorani, pagaritöökoda, pakub venna hotellis majutujatele hommikusööki ning piknikukorve jpm. Teeäärset restorani broneeritakse ka juubelite, seminaride ning mitmete teiste ürituste korraldamiseks.

Vanahärra, kes on algusaegadest peale kogu ettevõtte taga olnud, tegeleb aktiivselt kohalikus omavalitsuses, finantseerib sõprade abiga perefirma laienemist ning osaleb väga mitmetes ühiskondlikes liikumistes. Kogu lõbustuspargi algne idee ning hilisem teostus, samuti atraktsioonide jooksvad remondid, hooldused ja uute atraktsioonide väljamõtlemine, ehitus ja käigus hoidmine on tema õlul.

Koostöös kohaliku omavalitsusega valmis aasta tagasi asfalttee lõik, mille rajamise eelduseks oli aga leping, mille kohaselt pereettevõte peab teatud aja jooksul kokkulepitud arvu töökohti tagama. Just vanahärra initsiatiivil on ettevõte kasutanud intensiivselt EL- i tõukefondide projektide rahastusi. Viimase ettevõtmisena on valmimas restorani vastas üle tee suur laululava, kus toimuvad koertenäitused, kohalike bändide esinemised, laadad jm. üritused.

Ettevõttes töötab, olenevalt hooajast, üle kümne töötaja. Tehakse koostööd Jelgavas asuvate mimete teenusepakkujatega.

Meie käisime külas Silva teemajas. Ettevõtte juht ja omanik tutvustas teemaja poolt pakutavat ning näitas ka tulevikus tööle hakkavat jõe peal asuvat ujuvrestorani, mida on aastaid ehitatud, kasutades mitmeid nutikaid lahendusi nii lava väljaehitamisel kui ka mitmete panipaikade loomisel nutikatesse kohtadesse.

Samuti külastasime üle jõe asuvat Jelgava St. Trinity Kiriku torni. Tornis asub esimesel korrusel turismiinfo punkt, teisel korrusel Prantsuse restoran ja ülejäänud korrustel muuseum. Viimase korruse klaaskupliga kaetud rõdult aga avaneb imeline vaade kogu linnale ning linna taga asuvale jõeluhale, kus elavad metsikute hobuste karjad.  Tornist avanevat vaadet sai suurendada arvutiekraanidega ühendatud kaamerate abil. Turismiinfo punktist sai saata ühe klikiga oma mailiaadressile mälestuseks postkaarte linna vaatamisväärsustega.

Külastasime veel mitmeid Jelgava vaatamisväärsusi. Kõige kohta oskas väga ladusa jutuga peremees rääkida mitmeid legende, lugusid ning juhtumisi. Mitmed hooned olid äsja renoveritud, paljud ehitised olid valmismisjärgus. Kõikjal valitses puhtus ja heakord.

Peale muljeterikast linnaekskursiooni sõime lõunat ettevõtte restoranis. Sealsamas tegi Läti poole organisaator ka mitmed videosalvestused ja intervjuud nii võõrustajate kui ka meiega.

Peremees näitas mitmeid innovatiivseid lahendusi hoonete kütmisel maaküttesüsteemi kasutades kui ka päikesepaneelide kasutamisel sooja tarbevee kütmisel. Uue seminariruumi ehitusel kasutas peremees nutikaid lahendusi ruumidele mitme funktsiooni andmiseks vastavalt hooajale ning vajadusele. Majapidamises paistis igal pool silma puhtus ning organiseeritus. Personal oli särasilmne ning kõrgelt motiveeritud.

Sellest külaskäigust jäid meelde väga külalislahked inimesed, suure tööga aastakümnete jooksul üles ehitatud mitmekülgne ja hästi toimiv pereettevõte ning jätkusuutlikkus ning optimism tulevikuplaanidest rääkimisel.

Külastus toimus 26-28. märtsil 2018.

 

Sarnased lood

Energia talu võõrustas Läti kolleege

6.-07. augustil võtsime vastu oma Lauku partnerība “Lielupe” partnereid Lienite Vitina Zustrupa ja Janis Zustrupsi ettevõttest Miesai und Garam https://www.facebook.com/miesaiungaram.

Läti lihatöötlejad Karjamõisa lihatööstuses Pärnumaal

12.-14.septembril 2018 külastasid OÜ Karjamõisa lihatööstust noored ettevõtjad Läti ettevõttest SC Grand https://www.scgrand.lv/. SC Grand tegeleb lihatoodete ning seemnesegude valmistamisega.